Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Biżuteria wykonana może być z różnych materiałów: srebra złota, kamieni: cyrkoni, kryształków Svarowski, kamieni naturalnych. W tym dziale spróbujemy odpowiedzieć jak chronić, pielęgnować i przechowywać biżuterię.
Pielęgnacja biżuterii to temat, który zasługuje na szczególną uwagę. Właściwe czyszczenie, konserwacja i przechowywanie biżuterii mogą znacznie przedłużyć jej żywotność i zachować blask. Na naszym forum jubilerskim znajdziesz wiele porad i wskazówek na temat pielęgnacji biżuterii, które pomogą Ci cieszyć się swoimi ulubionymi kawałkami przez wiele lat.

Złota biżuteria, srebrna biżuteria, biżuteria z kamieniami szlachetnymi - każdy rodzaj biżuterii wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Na naszym forum jubilerskim dowiesz się, jak prawidłowo czyścić i konserwować swoją biżuterię, aby zachować jej blask i uniknąć uszkodzeń.

Przechowywanie biżuterii to kolejny ważny aspekt jej pielęgnacji. Na naszym forum jubilerskim znajdziesz wiele porad na temat przechowywania biżuterii, które pomogą Ci zorganizować swoją kolekcję i zapewnić jej bezpieczeństwo.

Zapraszamy do udziału w dyskusjach na naszym forum jubilerskim. Możesz zadawać pytania, dzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami, a także pomagać innym w pielęgnacji ich biżuterii. Dołącz do naszej społeczności i odkryj, jak dbać o swoją biżuterię!
Awatar użytkownika
YES YES
Posty: 1
Rejestracja: 5 maja 2010, o 16:52

Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: YES YES » 5 maja 2010, o 17:07

Chciała bym się dowiedzieć jak postępować ze srebrem:
* Jak przechowywać biżuterię srebrną?
* Czystość biżuterię srebrną przy minimalnym wysiłku?
* Można czyścić biżuterię srebrną w myjce ultradźwiękowej?
* Gdzie znaleźć Informację na temat produktów czyszczących srebro?

Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Sklep z biżuterią srebrną oraz pamiątkami: https://www.forum-bizuteria.com/viewtopic.php?f=13&t=1001
biżuteria srebrna
pamiątki srebrne
AnKa Biżuteria
 

Awatar użytkownika
Ilona W
Posty: 1
Rejestracja: 6 maja 2010, o 09:53

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Ilona W » 6 maja 2010, o 10:20

Przede wszystkim trzeba przechowywać biżuterię w odpowiedni sposób:

Przechowywanie srebra na otwartym i wilgotnym powietrzu przez dłuższy czas może powodować szybkie niszczenie biżuterii srebrnej. Przy dużej wilgotności jako pierwszy pojawia się jako złoty odcień na srebrze po czym szybko zmienia się na czarny. Jest to normalny proces, który jest spowodowany utlenianiem. Aby utrzymać kolor srebra zaleca się, aby zabezpisczać biżuterię, gdy nie jest noszona.

Aby zmniejszyć matowość zalecam przechowywać srebrną biżuterię w hermetycznym woreczku ochronnym wykonanym z tkaniny lub użyć plastikowej torby z zamkiem typu zip (np. woreczki gotowania indyka) lub polietylenu. Ostrzegam, że niektóre z tworzywa sztucznego zawiera związki siarki, które mogą spowodować, że biżuteria niszczy się szybciej. Nigdy nie używaj toreb plastikowych winylu.

Dodam, że prawidłowo przechowywane srebro, może być noszone często i wymagać minimalnego czyszczenia.

Pomimo, że generalnie biżuteria jest odporna na zarysowania zaleca się przechowywać biżuterię tak, że nie ocierała się z innymi elementami, jak np. w luźnej szufladzie lub w stosu biżuterii. Unikajcie przechowywania srebrnej biżuterii bezpośrednio na powierzchni drewna, bo drewno zwykle zawiera kwasy, które niszczą kolor srebra. Unikajcie przechowywania srebra z innymi metalami, jak bilon, gumy, i innych elementów mogących spowodować uszkodzenie czy zniszczenie.

Awatar użytkownika
Arletta
Posty: 1
Rejestracja: 7 maja 2010, o 18:17

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Arletta » 7 maja 2010, o 18:29

Do czyszczenie biżuterii srebrnej zlecam używanie miękkiej bawełnianej lub flanelowej szmatki. Pamiętaj, srebro to bardzo miękki metal i można zarysować, jeśli nie jesteś ostrożny, więc nie czyść zbyt energicznie. Poliester, tkaniny grube często zawierają twarde włókna lub tworzyw sztucznych, które mogą powodować niewielkie zarysowania na powierzchni twojej srebrnej biżuterii.

Aby usunąć lekkie zabrudzenia, odciski palców lub zamazania skorzystaj niewielkiej ilości łagodnego detergentu w płynie do 1 / 2 szklanki ciepłej wody i dobrze spłucz czystą wodą słodką. Następnie wystarczy wypolerować miękką bawełnianą tkaniną, sprawdzą się tu stare t-shirt'y z bawełny.

Awatar użytkownika
Daniel

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Daniel » 3 cze 2010, o 16:24

Witam.

Z mojej strony mogę polecić pasta czyszczącą do metalu firm FM.

Jest to skoncentrowana pasta czyszcząca, która błyskawicznie usuwa zabrudzenia i przywraca blask przedmiotom wykonanym ze srebra, złota, aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej, chromu i niklu.

Dzięki swym właściwościom pasta znajduje szerokie zastosowanie w domu (biżuteria, sztućce, platery, zegary, okucia, baterie i zlewy ze stali nierdzewnej, instrumenty muzyczne), ogrodzie (ogrodzenia, żardiniery, metalowe lampy i meble ogrodowe) oraz w garażu (elementy metalowe w autach, rowerach, motocyklach). Pasta przeznaczona jest do czyszczenia ręcznego. Nie zawiera żrących kwasów, dlatego jest bezpieczna zarówno dla czyszczonych przedmiotów, jak i dla skóry.

Pasty nie należy stosować do powierzchni powleczonych metalem (np.: pozłacanych, posrebrzanych, niklowanych, chromowanych) lub pokrytych farbą.

Awatar użytkownika
Ania

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Ania » 24 cze 2010, o 08:17

A możesz wskazać gdzie można kupić tą pastę / jaka cena? Jakie koszty i ile wisiorków czy kolczyków można wyczyścić na jednym opakowaniu?

Awatar użytkownika
Biżuteria-Srebrna
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2011, o 17:30

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Biżuteria-Srebrna » 22 sty 2011, o 17:56

Płyn Argentum do srebra kosztuje około 6zł - robisz krótką kąpiel w tym płynie i potem wycierasz ściereczką.

Z innych metod:
1. Wkłada się folię aluminiową do naczynia, zalewa gorącą wodą z solą. Do tego wkłada się biżuterię lub inny srerny przedmiot i czeka, aż czarny osad zniknie. Jeśli czyścisz tak łyżki, to robią się niesmaczne - porządnie umyjesz i jest ok.
2. Można też wyszorować pastą do zębów. Tutaj należy używać miękkiej szczoteczki aby nie spowodować zarysowań
3. Można też czyścić w sodzie oczyszczonej. Trzeba wlać odrobinę wody, do niej sporo sody i w tak przygotowanej "papce" zamoczyć srebro.
4. Używammy płyny i ściereczki do czyszczenia srebra firmy CONNOISSEURS, miedzi i innych metali. Płyn wlewamy do specjalnego słoiczka, gdzie w środku znajduje się sitko/koszyczek. Wrzucamy biżuterię do płynu, trzymamy kilka chwil - wyjęciu opłukać w czystej wodzie i wysuszyć.
5. Zakłady jubilerskie mają specjalne maszyny - polerki, które idealnie wyczyszczą biżuterię. Zaprzyjaźniony/zaufany złotnik/jubiler wyczyści Ci biżuterię w chwilę :).

Awatar użytkownika
agrafka
Posty: 3
Rejestracja: 9 lut 2011, o 14:22

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: agrafka » 14 lut 2011, o 14:43

znalazłam ciekawy artykuł na temat pielęgnacji biżuterii. Sama nigdy nie zdejmowałam naszyjnika i bransoletki podczas psikania się perfumami, a w artykule piszą że lepiej unikać kontaktu z kosmetykami, wiec pewnie z perfumami też. Ale na razie żadnych konsekwencji nie zauważyłam :) Sama też nigdy nie korzystałam z żadnych profesjonalnych czyszczeń. Biżuterię rzeczywiście trzymam w szkatułkach i to na razie mi wystarcza.

Awatar użytkownika
Twoj_biz_pl
Posty: 8
Rejestracja: 17 maja 2011, o 09:14

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Twoj_biz_pl » 18 maja 2011, o 12:17

Na samym forum można dowiedzieć się sporo pożytecznych i przydatnych informacji odnośnie pielęgnacji biżuterii. A wszystkie preparaty można kupić w sklepach internetowych - z tym nie ma żadnego problemu :).

Przykłady:
ściereczka do pielęgnacji biżuterii:
viewtopic.php?f=13&t=1001
sciereczki-czyszczenia-bizuterii.png
ściereczka do czyszczenia biżuterii srebrnej

Awatar użytkownika
sreberko
Posty: 5638
Rejestracja: 29 paź 2011, o 14:40

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: sreberko » 31 paź 2011, o 09:10

Srebro można próbować czyścić roztworem amoniaku (do kupienia w sklepach chemicznych) jeśli chodzi o gotowe preparaty, mam raczej złe doświadczenia ...

Awatar użytkownika
Sklep-Jubilerski

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Sklep-Jubilerski » 23 lis 2011, o 13:02

A jakich preparatów używałaś? Bo to ważna sprawa,najlepiej kupować w dobrym i sprawdzonym sklepie,wtedy masz pewność ze taki preparat będzie skuteczny.


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Nikola

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Nikola » 17 sie 2013, o 16:26

AnkaBizuteria.pl ma w swojej ofercie spawdzony sredek do czyszczenia srebrnej bizuterii: wrzucasz bozuterie do koszyczka i kapiesz w specjalnym plynie przez 10 minut. Potem wystarczy przeplukac pod zimna biezaca woda i wytrzec specjalna sciereczka do czyszczenia bizuterii srebrnej - ta sciereczka jest produkcji niemieckiej i tez dostepna u AnKa Bizuteria.

Awatar użytkownika
Danka

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Danka » 12 paź 2013, o 11:49

A możecie pokazać kilka przykładowych zestawòw do czyszczenia biżuterii srebrnej? Mam w domu sporą kolekcję srebra i pewnie jak ją odświerzę to znowu się w srebrze zakocham - zaskoczę znajomych moimi kolczykami, czy pięknymi wisiorkami które trochę przeleżały w mojej skrzynce na biżuterię. Teraz pewnie więcej biżuterii rodowanej i oksydowanej kupię bo z takim srebrem nic się nie dzieje :) (kupiłam ostatnio srebrny obrazek rodowany i stoi na biurku od prawie roku i nadal się pięknie się świeci)

Awatar użytkownika
Kania

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Kania » 12 paź 2013, o 15:24

Zobacz na ten zestaw do czyszczenia srebra:

http://ankabizuteria.pl/pl/bizuteria/18 ... zkiem.html
Załączniki
sciereczka-do-srebra.png
ściereczka do srebra
sciereczka-do-srebra.png (41.74 KiB) Przejrzano 26253 razy
plyn-czyszczenie-bizuterii.png
płyn do czyszczenia srebra

Awatar użytkownika
Daria

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Daria » 14 paź 2013, o 22:34

Dobry pomysł z takim zestawem do czyszczenia. Raz, bo biżuteria srebrna będzie pow wyczyszczeniu się ładniej świecić a dwa, bo zostanie oczyszczona z brudu - rzadko kto myśli o tym, aby tak jak myje ręce, umyć porządnie np. wisiorek noszony przy ciele w gorące dni. Biżuteria też wymaga pielęgnacji, nie tylko paznokcie, włosy....

Awatar użytkownika
Ala

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Ala » 9 maja 2015, o 22:21

Znalazłam taką informację z biżuterią z kryształkami Swarovskiego:

"Uwaga Ważne!
Stosowanie kąpieli czyszczących do biżuterii z kryształkami Swarovskiego może nieodwracalnie USZKODZIĆ powierzchnię kryształów.
Zalecamy czyszczenie wyłącznie na sucho przy pomocy ogólnie dostępnych ściereczek do czyszczenia biżuterii."

Zatem używajmy ściereczek do czyszczenia biżuterii Swarovskiego

Obrazek

Awatar użytkownika
Chemik_Mlody

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Chemik_Mlody » 15 paź 2015, o 12:24

polecam środki takie jak pasty, płyny a do tego ściereczki specjalnie przygotowane do czyszczenia biżuterii oraz zegarków

wszystkie środki do czyszczenia biżuterii srebrnej też bardzo dobrze sprawdzają się przy czyszczeniu srebrnych sztućców czy innych ozdobnych elementów

Awatar użytkownika
Daria

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: Daria » 31 paź 2015, o 19:40

A dlaczego akurat tą stronę polecasz? Jako chemik pewnie wiesz coś na temat używania środków chemicznych do czyszczenia biżuterii

Awatar użytkownika
lika89
Posty: 31
Rejestracja: 27 lut 2010, o 11:51

Porady - Jak dbać o srebrną biżuterię?

Post autor: lika89 » 16 paź 2016, o 17:33

Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej - to Was może zainteresować:

Jak dbać o srebrną biżuterię?
Zapewne każdy, kto nosi biżuterię srebrną zadał sobie kiedyś to pytanie. Co zrobić, aby piękna biżuteria pełna blasku zachowała na długo swój nienaganny wygląd? Na pewno słyszeliśmy już wiele rad na ten temat od znajomych, czy też przeczytaliśmy o paru "domowych sposobach czyszczenia biżuterii" na różnych blogach. Część istotnie zgadza się z rzeczywistością, jednak wiele z nich, to od dawna powtarzane mity, które oprócz tego, że są nieskuteczne, na dodatek mogą zaszkodzić naszym ulubionym błyskotkom. W poniższym artykule postaram się wskazać co jest dla nich dobre, a co nie.


Parę słów o właściwościach srebra
Zacznijmy od dwóch prostych definicji:

Srebro próby 999 to tzw. "czyste srebro". Jest to dostatecznie miękki metal, aby dosyć łatwo go kształtować - stąd też jego popularność w jubilerstwie.
Srebro próby 925 to tzw. "zwykłe srebro". Obecnie jest to najczęściej spotykana próba srebra w jubilerstwie i nie bez przyczyny. Zostało ono opracowane z powodu zbyt dużej miękkości czystego srebra, bardziej podatnego na utratę kształtu. Niniejszy wynalazek to stop składający się z co najmniej 92,5% srebra oraz 7,5% innego metalu (najczęściej miedzi).
Srebro pr. 925 naturalnie ulega procesowi utleniania (oksydacji), którego efektem jest nabieranie przez srebro "antycznego" wyglądu. Często jest to efekt pożądany przez wielu pasjonatów biżuterii, stąd w niektórych pracowniach jubilerskich i rękodzielniczych srebro poddawane jest celowemu "postarzaniu" poprzez oksydowanie. Kiedy jednak chcemy, aby nasza biżuteria pozostała w jasnym srebrnym kolorze, należy zadbać o jej odpowiednie przechowanie i pielęgnację. Odwrotny efekt do oksydowania przynosi proces rodowania - polega on na pokryciu srebra warstwą rodu, co chroni je przed utlenianiem.
Należy pamiętać, że proces czyszczenia biżuterii rodowanej oraz oksydowanej jest zupełnie inny niż zwykłej biżuterii srebrnej!
Zanurzenie rodowanej biżuterii w substancjach czyszczących przeznaczonych do srebra, może zniszczyć powłokę rodu.
Zanurzenie biżuterii oksydowanej skutkuje nieestetycznym odbarwieniem ciemnej warstwy.


Po pierwsze - Odpowiednie przechowywanie
Jest to często ignorowana metoda dbania o biżuterię. Dlaczego jest taka ważna? Ponieważ źle przechowywana biżuteria często ulega uszkodzeniom mechanicznym oraz niekorzystnym procesom chemicznym. Dlatego istotne jest pamiętanie o kilku zasadach:
Unikanie kontaktu z inną biżuterią - każdą sztukę/komplet biżuterii należy przechowywać osobno i w sposób uporządkowany (nie wolno trzymać jej w "bezkształtnej gromadzie"!), aby zapobiec jej splątaniu się, zarysowaniu, a w skrajnych przypadkach także odkształcaniu i nieodwracalnym uszkodzeniom. Także trzymanie razem różnych rodzajów biżuterii (np. z różnymi kamieniami, z różnych metali), może prowadzić do zachodzenia reakcji chemicznych między nimi, które często są procesem nieodwracalnym.
Przechowywanie z dala od bezpośredniego światła, wilgoci i substancji chemicznych - krótko mówiąc, zasada ta dyskwalifikuje trzymanie biżuterii srebrnej w łazience i na parapetach. Wysokie temperatury, brak ochrony przed wilgotnością oraz styczność np. z kosmetykami, fundują szybkie utlenianie się srebra, widoczne najpierw w postaci charakterystycznego "żółknięcia", a po dłuższym czasie czernienia.
Szczelne opakowania i szkatułki na biżuterię wykonane z odpowiednich materiałów - unikajmy przechowywania biżuterii srebrnej w pojemnikach ze szkła czy metalu, gdyż mogą one reagować ze srebrem. Najlepiej sprawdzą się szkatułki wykonane z drewna (nielakierowane wewnątrz i nieobite suknem) lub specjalne pudełeczka jubilerskie wykonane z tektury lub papieru. Możemy trzymać swoje błyskotki także w woreczkach strunowych (polietylenowe, nie winylowe!). Ważna jest szczelność tych schowków, aby mogły jak najlepiej chronić przed dostępem powietrza i różnymi czynnikami panującymi wokół. Warto także wyposażyć się w jakąś miękką szmatkę lub chusteczkę higieniczną, którą można włożyć do każdego z opakowań, w celu pochłaniania wilgoci.
Odseparowanie biżuterii najlepszą ochroną przed czynnikami zewnętrznymi - wyobraźmy sobie, że wszystkie srebrne rzeczy trzymamy w jednej dużej szkatułce bez przegródek. W tej sytuacji wyciągając np. jedną parę kolczyków, resztę narażamy na dostęp powietrza, wilgoci czy światła. Dlatego w tym przypadku najlepiej przechowywać ją w pojedynczych woreczkach strunowych lub tekturowych pudełeczkach, umieszczonych razem w takiej szkatułce. Rzeczą wiadomą jest, że nie da się całkowicie uchronić biżuterii przed stycznością z zewnętrznymi czynnikami w stu procentach, jednak jeśli tylko mamy taką możliwość, dobrze jest ją jak najbardziej minimalizować.


Po drugie - Właściwe użytkowanie
Podczas użytkowania biżuterii srebrnej należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby:

zdejmować ją podczas domowych porządków, mycia naczyń oraz rąk czy do kąpieli, aby nie miały styczności z drażniącymi detergentami. Jest to groźne nie tylko dla srebra, ale przede wszystkim dla niektórych kamieni (zwłaszcza pereł). Niektóre środki nawet mogą powodować puszczanie lutów. Również długotrwały kontakt z czystą wodą powoduje niszczenie srebra.
zdejmować ją w takich sytuacjach jak ćwiczenia na siłowni, kąpiel w morzu lub innych, w których łatwo o przypadkowe mechaniczne uszkodzenia (np. rozerwanie łańcuszka czy bransoletki)
podczas nakładania kremów, perfumowania się czy lakierowania włosów, zadbać o to, aby nie doszło do jej kontaktu z kosmetykami. Szczególnie groźne dla srebra są oksydanty zawarte w kosmetykach, na które reaguje zmianą koloru.
przy zdejmowaniu srebra zwracać uwagę na miejsce, gdzie się ją kładzie. Ekspozycja srebrnej biżuterii na słońcu oraz innych ciepłych lub mokrych miejscach jest czynnikiem bardzo niekorzystnym.

Po trzecie - Skuteczne, lecz nieszkodliwe czyszczenie
Codzienne użytkowanie biżuterii nierozłącznie wiąże się z jej zabrudzeniem. Wpływają na to pot, tłuszcz, kurz, zanieczyszczenie powietrza i inne czynniki. Dlatego biżuterię często noszoną należy czyścić regularnie. Biżuterię zawsze należy czyścić ze szczególną ostrożnością. Na rynku jubilerskim dostępna jest szeroka gama produktów przeznaczonych do czyszczenia srebra i innych materiałów, więc trzeba wiedzieć czego dokładnie użyć. Przed podejściem do czyszczenia biżuterii, zawsze bierzemy pod uwagę to z jakiego metalu jest wykonana. O ile oczywiste wydaje się, że inaczej czyścimy np. srebro, a inaczej złoto, czy platynę, to podzielenie srebra przed czyszczeniem kategorie: bez kamieni, z kamieniami, oksydowane czy rodowane, nie jest już dla nas takie intuicyjne.


Czyszczenie srebrnej biżuterii bez kamieni
Zabrudzone łańcuszki, pierścionki czy bransolety bez kamieni najprościej wyczyścić wodą z niewielką ilością płynu do naczyń lub mydła w płynie, wypłukać, a następnie osuszyć i wypolerować specjalnymi szmatkami do biżuterii. Taka pielęgnacja na co dzień, do "odświeżenia" biżuterii i zachowania jej dobrego stanu, w zupełności powinno wystarczyć. "Od wielkiego dzwonu" lub przy potrzebie rozjaśnienia przyczerniałej biżuterii, można zrobić jej kilkuminutową kąpiel w specjalnym płynie do srebra. Najlepiej przygotować roztwór w osobnym naczyniu, aby w tym samym płynie nie zanurzać np. srebra, a później złota. Tak więc przy czyszczeniu srebra bez wkomponowanych weń kamieni, sprawa jest banalna. Schody zaczynają się przy kamieniach...


Czyszczenie srebrnej biżuterii z kamieniami
Stosując płyn do czyszczenia srebra w tym przypadku, należy pamiętać, aby dobrze zapoznać się z właściwościami tych preparatów. W ich opisie zawsze znajdziemy informację o tym, z jakimi kamieniami biżuterii nie powinniśmy nim czyścić. Zwykle są to kamienie organiczne (np. perły i korale).
Jeśli w skład naszej biżuterii wchodzą kamienie szlachetne, nie warto czyścić ich na własną rękę, gdyż zabrudzenia tego rodzaju kamieni jest bardzo trudne do usunięcia. Najlepiej oddać taką biżuterię do wyczyszczenia specjaliście.
Bardzo ostrożnie trzeba obchodzić się z takimi kamieniami jak perły, bursztyny i turkusy! Do czyszczenie biżuterii z tymi kamieniami dedykowane są specjalne produkty (płyny i ściereczki).

Gdy biżuteria jest bardzo mocno zabrudzona (zarówno z kamieniami, jak i bez), najlepiej udać się do złotnika, który wyczyści ją
w fachowy sposób, nie narażając jej na uszkodzenia.


Czyszczenie srebrnej biżuterii oksydowanej
W tym przypadku, w czyszczeniu wystarczy ograniczyć się do roztworu delikatnego płynu do naczyń i miękkiej szmatki. Oksydowanej biżuterii srebrnej nie należy traktować preparatami do czyszczenia srebra, gdyż ciemna powierzchnia może ulec odbarwieniu!



Domowe sposoby czyszczenia srebra - Prawdy i mity
Czytając różne rady i "przykazania" dotyczące czyszczenia biżuterii na różnych forach i blogach, muszę przyznać, że ludzka wyobraźnia nie zna granic. :)
W sumie odnalazłam aż 19 domowych sposobów, które polecają, co zrobić, aby nasze srebrne błyskotki długo cieszyły się pięknym wyglądem. Czy rzeczywiście po tych zabiegach będą jeszcze piękne? Niestety wiele z tych sposobów doprowadzi ją do ruiny, zarysowań, częstszego i intensywniejszego czernienia srebra, a w przypadku kamieni, zwykle do nieodwracalnej utraty barwy i blasku lub zadrapań. Poniżej pozwolę sobie zamieścić wszystkie wyszukane domowe "przepisy":

1. Czyszczenie szczoteczką i pastą do zębów - ten sposób chyba wszyscy znamy.
2. Folia aluminiowa + roztwór solny
3. Popiół papierosowy + woda lub sok z cytryny (papka, którą się poleruje biżuterię)
4. Soda oczyszczona + ocet
5. Kreda szkolna
6. Mydło lub roztwór mydło + woda
7. Polerowanie srebra solą na wilgotnej ściereczce
8. Wódka
9. Coca Cola
10. Moczenie w wywarze z ziemniaków (gotowanych w mundurkach)
11. Po moczeniu w jakimkolwiek roztworze suszenie suszarką
12. Płyn do naczyń (klasyczny "Ludwik") lub jego roztwór
13. Polerowanie talkiem na sucho
14. Denaturat
15. Białko kurzego jaja ubite na pianę + pocieranie flanelą
16. Amoniak
17. Proszek do pieczenia z octem
18. Roztwór woda + płatki mydlane
19. Pranie srebra w pralce, koniecznie umieszczonego w materiałowym woreczku (w temp. do 30oC lub 40oC).

Aby nie udawać najmądrzejszego człowieka świata, udałam się do fachowców. Na wszelki wypadek odwiedziłam trzy pracownie jubilerskie. Pogrubioną czcionką zaznaczyłam metody, które można stosować, pozostałe opatrzyłam komentarzem. Myślę, że więcej nie trzeba dodawać.



Ciekawostki:
Srebro rodowane jest dużo droższe i trwalsze (bo warstwa rodu zniesie więcej niż "zwykła" powierzchnia srebra), jednak warstwa rodu nie jest odporna na zadrapania i często ściera się po dłuższym czasie.
Otaczające środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone, co znacznie wpływa na wygląd naszej srebrnej biżuterii. Największym winowajcą tego zjawiska jest dwutlenek siarki obecny w atmosferze. Prowadzi to do czernienia biżuterii, co często poprzedzone jest zmianą kolorów począwszy od jasnożółtego, aż po fioletowy.
Jeśli np. nabyłaś nową drewnianą szkatułkę, wykorzystaj tę okazję i zanim do niej włożysz cały swój biżuteryjny dorobek, dokładnie oczyść wszystkie srebra, które do niego włożysz. Przy takim "starcie", odpowiednio przechowywana w nowym kuferku biżuteria będzie długo cieszyć oko.

Awatar użytkownika
aniczka82
Posty: 19
Rejestracja: 21 wrz 2016, o 12:17

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: aniczka82 » 24 paź 2016, o 12:01

Sprawdzonym domowym sposobem na pozbycie się nalotu ze srebra bez obawy przed zniszczeniem jest stosowanie roztworu solnego. W metodzie tej wykorzystuje się zachodzącą reakcję chemiczną. Aby pozbyć się osadu ze srebrnych przedmiotów, potrzebujemy: naczynie z tworzywa sztucznego lub szkła, folię aluminiową do wyściełania spodu i częściowo boków pojemnika, ciepłą wodę najlepiej destylowaną oraz sól kuchenną. Przy sporządzaniu roztworu zachowuje się proporcje - 5 łyżek soli na 1 litr wody. Przed umieszczeniem srebrnej biżuterii, naczyń bądź sztućców należy umyć je wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pozbywa się wówczas tłuszczu, wosku, kurzu itp. zabrudzeń. W zależności od ilości nalotu pozostawia się przedmioty w roztworze soli kuchennej na kilka minut bądź godzin. Reakcja może zachodzić dość gwałtownie i bywa widoczna gołym okiem. Po wyjęciu srebra najlepiej umyć go namydloną gąbeczką, opłukać ciepłą wodą i osuszyć.

Awatar użytkownika
ForumMaster
Administrator
Posty: 794
Rejestracja: 31 gru 2009, o 10:02

Re: Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii srebrnej.

Post autor: ForumMaster » 30 paź 2016, o 21:27

Na Galileo pokazali dziś ciekawą metodę: dodawać takie kulki pochłaniające wilgoć do szkatułki z biżuterią srebrną - ma to sens bo to właśnie wilgoć powoduje że biżuteria śniedzieje.

ODPOWIEDZ