Strona 1 z 1

markazyty właściwości cechy opis

: 24 lut 2018, o 09:12
autor: Janusz
azyty - Kamienie naturalne

Markazyt, Markasyt, Marcasite.
Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa piryt. Markasyt krystalizuje w układzie rombowym, a je­go kryształy, oglądane z zewnątrz  mogą mieć po­stać płaskich płytek albo piramid.  Czasami krysz­tały markasytu łączą się w skupienia na kształt włóczni.  Ściany kryształów markasytu mogą też mieć zakrzywione płaszczyzny. Zarówno markasyt jak i piryt należą do mine­rałów twardych – mają odpowiednio  6 i 6,5 w ska­li twardości Mohsa.  Markasyt ma jednak nieco mniejszy ciężar właściwy, zwykle jest też jaśniej­szy od pirytu,  jednak wystawiony na działanie warunków atmosferycznych stosunkowo szybko   matowieje i ciemnieje. Pod wpływem uderzenia piryt pęka wzdłuż nie­regularnych linii, nie tworząc gładkich krawędzi.  Markasyt z kolei ma wyraźny chociaż nierówny przełam.  Piryt ulega rozkładowi pod wpływem powietrza.  Często skamieniałości zachowują się dzięki zastąpieniu muszli pirytem.  Takie skamie­liny są jednak nietrwałe; jeżeli nie są one odpo­wiednio zabezpieczone  po wydobyciu z ziemi, szybko mogą zamienić się w kupkę szarego pyłu.

Występowanie: 
Region śląsko-krakowski, Niemcy, Czechy, Francja, Austria, Boliwia. Markasyt tworzy się w niskich temperaturach z kwaśnych roztworów wodnych, głównie w pobliżu powierzchni ziemi, a rzadziej z wód termalnych głębinowych. Spotyka się go rzadziej niż piryt.  Może zastępować wapienie i dolomity, powstając z niskotemperaturowych hydroterm,  które usuwają część wymienionych skał, jak np. w regionie śląsko-krakowskim (Polska)   czy w okolicach Akwizgranu, Bad Grund i Freibergu (Niemcy). W osadach ilastych, marglach i węglach brunatnych może tworzyć przy braku dostępu powietrza kuliste lub - szczególnie ładne - płaskie soczewkowate konkrecje, osiągające średnicę do 10 cm. Takie markasyty znane są z kopalni węgla brunatnego Turów (Polska), z Mostu (Czechy),    Basenu Paryskiego (Francja) i doliny Possnitz w Styrii (Austria).  Markasyt jest pospolity we wszystkich wystąpieniach pirotynu jako produkt pierwszego etapu  niskotemperaturowych przeobrażeń tego ostatniego minerału; typowym przykładem  są złoża w Boliwii. Bardzo ładne okazy markasytu pochodzą z kopalń Friedrich der GroBe koło Herne  i Christian Levin koło Essen (Niemcy).

Znaczenie i zastosowanie. 
Nazwa minerału jest pochodzenia arabskiego, alchemicy średniowieczni stosowali ją  w formie marcasitae na oznaczenie pirytu i związków siarki w ogóle.  Górnicy odróżniali markasyt od pirytu na podstawie typowych wykształceń.  We Francji w XVIII i XIX w. pirytowi nadawano szlif wielościenny i stosowano  do taniej biżuterii pod nazwą markasytu.  Z powodu swej nietrwałości markasyt jest bardziej szkodliwym zanieczyszczeniem naturalnych budowlanych surowców skalnych niż piryt.Markazyt pozwala otwarcie i szczerze się komunikować.  Jeśli jesteś niezdecydowana i niepewna czegoś, noś ze sobą markazyt i często go dotykaj,  a wzrośnie Twoje zaufanie do siebie i do podejmowania słusznych decyzji.  Kamień ten podnosi fizyczną witalność, stymuluje intelekt i pomaga w cyklu transformacji:   od idei do przemyślanego działania.  Zwiększa jasność umysłu, koncentrację jak również poprawia pamięć.  Wyostrza zmysły, usuwa niecierpliwość, niepokój i frustrację.  Pomaga zobaczyć nam siebie z dystansu i umożliwia wgląd wewnętrzny, dzięki czemu  możemy dostrzec i skorygować niepożądane cechy charakteru. Sprzyja relaksacji i odprężeniu i stymuluje rozwój duchowy.  Może być również użyteczny przy skupianiu uwagi i eliminacji stanów rozkojarzenia,  przyciąganiu pieniędzy oraz zdrowia.  Przynosi wewnętrzny spokój, rozwija zmysł praktyczny i wzmacnia silną wolę.  Jego obecność napełnia pozytywną energią miejsca - można go położyć np. na biurku w pracy. Służy koncentrowaniu umysłu i myśleniu logicznemu jednocześnie pomijając myśli nieistotne.

MARKAZYT – pozwala otwarcie i szczerze się komunikować. Jeśli jesteś niezdecydowana i niepewna czegoś, noś ze sobą markazyt i często go dotykaj, a wzrośnie Twoje zaufanie do siebie i do podejmowania słusznych decyzji. Kamień ten podnosi fizyczną witalność, stymuluje intelekt i pomaga w cyklu transformacji: od idei do przemyślanego działania. Zwiększa jasność umysłu, koncentrację jak również poprawia pamięć. Wyostrza zmysły, usuwa niecierpliwość, niepokój i frustrację. Pomaga zobaczyć nam siebie z dystansu i umożliwia wgląd wewnętrzny, dzięki czemu możemy dostrzec i skorygować niepożądane cechy charakteru. Sprzyja relaksacji i odprężeniu i stymuluje rozwój duchowy. Może być również użyteczny przy skupianiu uwagi i eliminacji stanów rozkojarzenia, przyciąganiu pieniędzy oraz zdrowia. Przynosi wewnętrzny spokój, rozwija zmysł praktyczny i wzmacnia  silną wolę. Jego obecność napełnia pozytywną energią miejsca - można go położyć np. na biurku w pracy. Służy koncentrowaniu umysłu i myśleniu logicznemu jednocześnie pomijając myśli nieistotne. Ma właściwości równoważące cykl hormonalny - pomaga pry nieregularnych i bolesnych menstruacjach. Stosuje się go w łagodzeniu gorączki - należy go kłaść bezpośrednio na ciało. Markazyt działa oczyszczająco na organizm, pomaga przy problemach trawiennych, oczyszcza śledzionę i zwiększa dopływ tlenu do krwi poprawiając działanie całego układu krwionośnego. W szczególny sposób oddziałuje na płuca, oczyszcza je od skutków palenia, a także pomaga zwalczać wirusowe i bakteryjne infekcje, np. zapalenie oskrzeli czy anginę. Używaj markazytu w stanach apatii i zmęczenia - nie tylko wzmocni siły fizyczne i zwiększy przepływ energii, ale również wzmocni system nerwowy. Sprzyja rekonwalescencji po chorobie oraz odzyskaniu wigoru i sił.

Przykładowe produkty biżuteri z markazytami z naszej oferty:

Re: markazyty właściwości cechy opis

: 26 lut 2018, o 15:15
autor: Aneta
Markazyt pozwala otwarcie i szczerze się komunikować. Jeśli jesteś niezdecydowana i niepewna czegoś, noś ze sobą markazyt i często go dotykaj, a wzrośnie Twoje zaufanie do siebie i do podejmowania słusznych decyzji. Kamień ten podnosi fizyczną witalność, stymuluje intelekt i pomaga w cyklu transformacji: od idei do przemyślanego działania. Zwiększa jasność umysłu, koncentrację jak również poprawia pamięć. Wyostrza zmysły, usuwa niecierpliwość, niepokój i frustrację.

Pomaga zobaczyć nam siebie z dystansu i umożliwia wgląd wewnętrzny, dzięki czemu możemy dostrzec i skorygować niepożądane cechy charakteru. Sprzyja relaksacji i odprężeniu i stymuluje rozwój duchowy. Może być również użyteczny przy skupianiu uwagi i eliminacji stanów rozkojarzenia, przyciąganiu pieniędzy oraz zdrowia. Przynosi wewnętrzny spokój, rozwija zmysł praktyczny i wzmacnia silną wolę. Jego obecność napełnia pozytywną energią miejsca - można go położyć np. na biurku w pracy. Służy koncentrowaniu umysłu i myśleniu logicznemu jednocześnie pomijając myśli nieistotne. Ma właściwości równoważące cykl hormonalny - pomaga przy nieregularnych i bolesnych menstruacjach. Stosuje się go w łagodzeniu gorączki - należy go kłaść bezpośrednio na ciało. Markazyt działa oczyszczająco na organizm, pomaga przy problemach trawiennych, oczyszcza śledzionę i zwiększa dopływ tlenu do krwi poprawiając działanie całego układu krwionośnego.

W szczególny sposób oddziałuje na płuca, oczyszcza je od skutków palenia a także pomaga na wirusowe i bakteryjne infekcje, na przykład na zapalenie oskrzeli czy anginę. Używaj markazytu w stanach apatii i zmęczenia - nie tylko wzmocni siły fizyczne i zwiększy przepływ energii, ale również wzmocni system nerwowy. Sprzyja rekonwalescencji po chorobie i odzyskaniu wigoru i sił.

Właściwości, znacznie i moc markazytów

: 26 lut 2018, o 15:18
autor: Patrycja Kowalska
W czasach starożytnych ludzie wierzyli, że markazyty mają moc neutralizowania negatywnej energii, doskonalenia umiejętności komunikacji oraz, że chronią osoby wykonujące niebezpieczne zawody. Starożytni Egipcjanie używali markazytów aby uspokoić histerię i niepokój wewnętrzny.

Markazyty (piryt) jest przypisywany osobom urodzonym pod znakiem Lwa. Posiada właściwości uspokajające, lecznicze i przywracające równowagę emocjonalną. Wierzy się, że jak wszystkie kamienie metaliczne przynosi finansowy dobrobyt.

Pasjonaci ezoteryki twierdzą, że markazyt pozwala otwarcie i szczerze się komunikować, pomaga wzmocnić zaufanie do samego siebie i podejmować słuszne decyzje. Kamień ma podnosić fizyczną witalność, stymulować intelekt poprzez zwiększanie jasność umysłu, koncentrację. Twierdzą również, że poprawia pamięć.


Pielęgnacja markazytu i środki ostrożności

Biżuteria z markazytami będzie bardzo długo cieszyć nasze oczy, jeśli tylko będziemy ja odpowiednio pielęgnować.

Nie dopuść do kontaktu biżuterii z markazytami z wodą lub inną cieczą. Koniecznie zdejmij ją, jeśli zamierzasz pływać, wziąć kąpiel czy prysznic. Nigdy nie myj rąk i nie zmywaj naczyń, jeśli nosisz właśnie pierścionek czy bransoletkę z markazytami. Poszczególne kamienie osadzone są przy pomocy specjalnego „cementu” jubilerskiego, który w kontakcie z woda, może ulec rozpuszczeniu a kamienie wypadną.

Przechowuj biżuterię z markazytami w specjalnej kasetce 〉〉, z dala od innych klejnotów, lub zawiniętą w miękką tkaninę, aby zapobiec powstaniu rys na kamieniach. Jeśli oprawa wykonana jest ze srebra, pamiętaj że im mniejszy jest dopływ powietrza, tym wolniej srebro pokrywało się będzie nalotem.


Do czyszczenia biżuterii z markazytami nigdy nie używaj pary, wody czy płynów czyszczących. Nigdy nie czyść takiej biżuterii przy pomocy ultradźwięków. Może to spowodować odklejenie się i wypadanie kamieni.czyszczenie srebrnej biżuterii


Biżuterię należy czyścić przy pomocy miękkiej, suchej lub lekko wilgotnej szmatki〉〉, delikatnie pocierając powierzchnie wyrobu. Jeśli użyłaś wilgotniej ściereczki, upewnij się, że biżuteria jest całkowicie sucha, przed odłożeniem jej do kasetki.

Naprawa biżuterii z markazytami wcale nie jest taka trudna. Jeśli zauważyłaś, że brakuje któregokolwiek z kamieni, przede wszystkim postaraj się dobrać identyczny lub bardzo podobny. Możesz to zrobić dokupując kamień w specjalistycznym sklepie lub u jubilera zajmującego się naprawami biżuterii. Za źródło kamieni może posłużyć również inna biżuteria z markazytami, która jest uszkodzona lub której nie zamierzasz już nosić. Następnie wklej brakujące kamienie, używając do tego celu kleju jubilerskiego (użycie klejów z rodzaju „kropelki” może rozpuścić kamień i nie jest najlepszym rozwiązaniem). Po założeniu kamienia, przyciśnij go opuszkiem palca przez kilka sekund, tak aby klej dobrze związał obie powierzchnie. Kamienie mają od 0,5 do 1,5 mm średnicy, są naprawdę małe, więc nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem nie pójdzie ci jak z płatka. Możesz też, oczywiście, zwrócić się do specjalistycznego punktu jubilerskiego dokonującego napraw.

Re: markazyty właściwości cechy opis

: 31 mar 2021, o 20:57
autor: Majka1212
Kamień jubilerski Markazyt, to kamień o gładkich powierzchniach, przypominający strukturę piramidy lub sześcianu o kolorze ciemnego ołowiu. Markazyt z gemmologicznego punktu widzenia, jest pirytem. Wykorzystywano go w jubilerstwie od starożytności, ceniono go za to, iż po oszlifowaniu facetki kamieni, błyszczały jak diamenty. Największą popularność zyskał w erze wiktoriańskiej i do dziś jest obecny w wyrobach jubilerskich, nadając im elegancji i wysmakowanego stylu, poprzez skojarzenia z modą retro. Markazyt jest lśniącym, metalicznym połyskiem jubilerskim kamieniem. Jest stosunkowo twardy i odporny na zarysowania i otarcia, wyroby z jego zastosowaniem, cieszą oko właścicieli nawet po wielu latach. Jednak przy długim oddziaływaniu słońca i innych warunków atmosferycznych może ciemnieć i matowieć. Należy odpowiednio o niego dbać i przechowywać go. Występowanie Pirytu jest dość popularne ale tylko niewiele złóż można wykorzystać w jubilerstwie. Złoża te występują w regionie śląsko-krakowskim, w Niemczech, Austrii, Francji, Czechach, Rosji, USA, Chiny, Anglii, Meksyku i Peru. https://www.ankabizuteria.pl/kolczyki-markazyt